grudnia 31, 2018

Becky Albertalli- „Leah gubi rytm” [RECENZJA]

Becky Albertalli- „Leah gubi rytm” [RECENZJA]„Wyobraźcie sobie, że żyjecie sobie, wiedząc, że istnieje ktoś, kto o was myśli. To musi być najlepsze w byciu zakochanym - to uczucie, że ma się dom w czyjejś głowie.”

Autor: Becky Albertalli
Tytuł: Leah gubi rytm
Wydawnictwo: We need YA
Data wydania: 2018
Ilość stron: 430
Ocena: 8/10


„Leah Burke, perkusistka żeńskiego zespołu Emoji, mistrzyni sarkazmu i najlepsza przyjaciółka Simona przejmuje ster we własnej historii o przyjaźni, pierwszej miłości i ostatnim roku szkoły.
Leah zazwyczaj trafia we właściwe dźwięki, w porównaniu do prawdziwego życia, w którym czasami gubi rytm. Jako jedynaczka i córka młodej, niezbyt zamożnej samotnej matki, zdecydowanie wyróżnia się w kręgu znajomych. Uwielbia rysować, lecz jest zbyt nieśmiała, żeby się tym chwalić. I chociaż jej mama wie, że Leah jest biseksualna, dziewczyna nie zebrała się jeszcze na odwagę, żeby powiedzieć o tym przyjaciołom – nawet swojemu BFF, Simonowi, który otwarcie przyznaje się do bycia gejem.

Kiedy dotychczas nierozerwalna więź łącząca grupkę przyjaciół zaczyna się rozpadać, Leah nie wie, co zrobić. Na horyzoncie majaczy bal na koniec szkoły i college, a napięcie w grupie z każdą chwilą rośnie coraz bardziej. Leah wypada ze swojego życiowego rytmu, gdy ludzie, których kocha, zaczynają się kłócić – a już zwłaszcza wtedy, gdy zdaje sobie sprawę, że wobec jednej z tych osób zaczyna rodzić się w niej uczucie, którego wcześniej nie znała.”


Opowieść ta jest przedstawiona przez Leah, naprawdę introwertyczną i sarkastyczną dziewczynę, która trzyma wszystkich na odległość, ponieważ boi się zbyt głęboko kochać.
Jest ona dość nietypową bohaterką powieści YA, ponieważ jest biseksualną dziewczyną z nadwagą.
Po raz pierwszy spotkałem się z taką postacią w książkach LGBT, które do tej pory przeczytałem.
W odniesieniu do wszystkich kwestii jest ona różnorodna w swojej charakterystyce.
Największą walką Leah, jest stoczyć bój z własnym lękiem.

"Chyba nie cierpię tego całego pomysłu, że ktoś "potrzebuje przestrzeni". Tak naprawdę znaczy tyle, że ten ktoś jest na ciebie zły, nienawidzi cię albo ma cię w dupie. Tylko nie chce się do tego przyznać."

Ta opowieść kryje w sobie ton zmagań i akceptacji siebie,jednocześnie skupiając się na miłości, przyjaźni i nostalgii, spowodowanej kończącym się rokiem szkolnym.

To typowa, wielka powieść dla nastolatków. 
 W pewnym sensie kończące się liceum, z obawą utraty przyjaciół, wyjazdy do college’ów i mnóstwo życiowych dramatów, ale to także słodka opowieść o dziewczynie, która domyśla się, kim jest i jakie ma stosunki do innych. 

 Uwielbiam sposób, w jaki Albertalli opowiada historię, i bardzo cenię emocje i serce, którym nasyca swoje postacie.

Leah gubi rytm” pokazuje nam, jak skomplikowane mogą być znajomości w szkołach średnich, ponieważ tak naprawdę jest 

to opowieść o prawdziwym nastoletnim dramacie.
Łatwo jest nam myśleć o relacjach między nastolatkami,  przywiązując do tego mniejszą wagę. Ta książka dobrze pokazuje, jak życiowe i emocjonalne mogą być stosunki młodych ludzi. Przedstawia nam, jak łatwo można rozbić przyjaźnie z nieistotnych dla nas powodów.

 - Nic na to nie poradzę. Jestem ze Slytherinu.
I to najgorszego typu. Jestem dziewczyną, która głupio się zabujała w kimś z Gryffindoru i nie potrafi nawet normalnie funkcjonować. Jestem Draco z jakiegoś gównianego fanfika, porzuconego przez autorkę po czwartym rozdziale.

Leah nie chce się żegnać, gdy skończy się liceum. Nie chce, żeby jej mama ponownie wyszła za mąż. Nie chce ryzykować.
Gdy jej przyjaciele zmagają się z sekretami i przykrymi życiowymi doświadczeniami, Leah musi dowiedzieć się, czy z nimi walczyć, czy walczyć o nich.

 "I can’t fuck your life, I’m monogamously fucking my own life."
 Fabuła porusza tematykę seksualności, co jest głównym tematem w książkach Becky Albertalli. Wydaje się, że Leah różni się od Simona, co moim zdaniem jest wspaniałe, ponieważ pokazuje, że nie ma „jednego sposobu” bycia częścią LGBTQIA, niezależnie od tego, czy jesteśmy otwarci na „swoją orientację”, czy nie.

 Rozwój postaci Leah jest niesamowity, zaczyna jako dziewczyna, która jest zła na swoich przyjaciół i rodzinę, a kończy jako osoba akceptująca siebie i tych, którzy są wokół niej.

 „Leah gubi rytm” była zabawną podnosząca na duchu opowieścią o samopoznaniu, przyjaźni i poruszaniu się na cienkiej linii między nastolatkiem a dorosłym.Jest ona częścią dojrzewania. To jej charakterystyczny element z delikatną fabułą. Zawiera błędne postacie i trudne decyzje, które narastają z czasem ukończenia liceum, zastanawiając się, czy to właściwy moment, aby wyznać prawdę osobie, którą kochamy.


1 komentarz:

  1. Czyham na tę książkę, aż będzie do kupienia w dobrej cenie i będę ją mieć :)

    Ściskam !
    rozchelstanaowca.pl

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 BOOOKREADS RECENZUJE , Blogger